Business team

Koniec z tradycyjnymi fakturami. Opublikowano projekt ustawy dot. obowiązkowych e-faktur

Krajowy System e-Faktur: Rewolucja w Fakturach dla Polskich Przedsiębiorstw

W dniu 1 grudnia 2022 r. opublikowano założenia do projektu ustawy dotyczącego obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Tego samego dnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o VAT. Dla większości przedsiębiorców faktury ustrukturyzowane będą prawdziwą rewolucją, ponieważ staną się jedynym typem faktur wystawianych w związku z realizowaną przez nich sprzedażą.

Gotowość Przedsiębiorstw do KSeF

Mimo iż Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie powinien być dla podatników zaskoczeniem, wg badań nie słyszało o nim aż 44% przedsiębiorców, a 41% ocenia, że nie jest jeszcze gotowa do korzystania z KSeF. Co ciekawe, tylko 17% polskich przedsiębiorstw wystawia jedynie faktury elektroniczne, a aż 35% nadal generuje wyłącznie papierowe faktury. Z drugiej strony, 32% firm ocenia, że KSeF ułatwi codzienny proces fakturowania, natomiast 42% za największe wyzwanie uważa dostosowanie swoich procedur i narzędzi.

Kogo Obejmie KSeF?

Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania tradycyjną fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Będą to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Wystawianie e-faktur za pomocą KSeF będzie obowiązkowe dla podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich przepisów o VAT.

Zmiany w Fakturach Korygujących i Notach Korygujących

Przy użyciu KSeF będą wystawiane także faktury korygujące. Noty korygujące w KSeF staną się „propozycją faktury korygującej”, która po akceptacji przez sprzedawcę stanie się pełnoprawną e-fakturą korygującą. Warto zaznaczyć, że podatnicy nie będą musieli wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu i będą zawsze dostępne zarówno dla wystawcy, jak i odbiorcy faktury.

Kary za Nieprzestrzeganie KSeF

Nowelizacja przewiduje również kary pieniężne, które będą mogły być nałożone, gdy podatnik:

  • nie wystawi faktury przy użyciu KSeF,
  • w okresie awarii KSeF wystawi fakturę w postaci elektronicznej niezgodnie z udostępnionym wzorem,
  • nie prześle do KSeF w terminie faktury wystawionej w okresie awarii.

Kara pieniężna może wynieść do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, a w przypadku faktur bez wykazanego podatku, kary wyniosą do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze. Przepisy dotyczące kar pieniężnych mają wejść w życie z półrocznym opóźnieniem, tj. 1 lipca 2024 r.

Co Teraz?

Warto już teraz rozpocząć wdrożenie KSeF. Przygotowanie się do nowych wymogów to nie tylko zmiany systemowe i techniczne, ale całkowicie nowa filozofia dokumentowania sprzedaży i obiegu dokumentów. Konsultacje dotyczące projektu nowelizacji oraz struktur logicznych e-Faktur potrwają do 23 grudnia 2022 r., dlatego przedsiębiorcy powinni jak najszybciej zapoznać się z nowymi wymogami i dostosować swoje systemy do nadchodzących zmian.

Źródło:

  1. Założenia do projektu ustawy o KSeF
  2. Projekt nowelizacji ustawy o VAT
Scroll to Top