IV edycja ogólnopolskiej konferencji „Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw – wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie przedsiębiorstw” w Głównym Instytucie Górnictwa

W Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach odbyła się IV edycja ogólnopolskiej konferencji „Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw – wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie przedsiębiorstw”. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, naukowców oraz praktyków biznesu, którzy wspólnie omawiali kluczowe wyzwania związane z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju i ESG w polskich przedsiębiorstwach. Cała relacja z konferencji dostępna jest na naszej stronie tutaj.

Prelegenci otwierający konferencję

Konferencję otworzyli dr Jerzy Podsiadło, Prezes Zarządu PTE w Katowicach i członek Prezydium Zarządu Krajowego PTE, oraz Jarosław Zagórowski, Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach. Wspólnie podkreślili wagę zrównoważonego rozwoju w sektorze przemysłowym oraz wpływ zmian klimatycznych na funkcjonowanie przedsiębiorstw, zwłaszcza w obszarze zarządzania zasobami naturalnymi i raportowania ESG.

Michał Zwyrtek o wdrażaniu ESG w sektorze MŚP

Michał Zwyrtek przedstawił fascynujący wykład na temat wdrażania zasad ESG (Environmental, Social, Governance) w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W swoim wystąpieniu Zwyrtek zwrócił uwagę na rosnącą rolę zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze MŚP, podkreślając, że coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z wdrażania odpowiedzialnych strategii biznesowych, które nie tylko wspierają środowisko, ale również poprawiają ich pozycję na rynku.

Inne ważne wystąpienia na konferencji

W programie konferencji znalazły się również inne kluczowe wystąpienia. Dr Grzegorz Jankowski, prof. AG, dziekan ds. kierunku turystyka i rekreacja Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach, przedstawił fascynujący wykład na temat śródlądowego transportu wodnego jako elementu zrównoważonej gospodarki. Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, szczególnie w kontekście zwiększania roli ekologicznych środków transportu.

Prawne aspekty wdrażania ESG oraz działania GIG

Kwestie prawne związane z wdrażaniem ESG omówiła prof. dr hab. Halina Buk z Uniwersytetu WSB Merito w Chorzowie. Z kolei dr inż. Aleksandra Zgórska z GIG, Zakładu Ochrony Wód, przedstawiła działalność GIG-PIB w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz zintegrowaną ofertę badań i usług wspierających proces raportowania ESG, co spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli branży.

Potencjał sektora MŚP w zrównoważonym rozwoju

Jednym z kluczowych wystąpień była prezentacja Aleksandry Samiry-Gajny, Zastępcy Dyrektora Departamentu Promocji, Gospodarki i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Opowiedziała ona o potencjale sektora MŚP jako filaru zrównoważonego rozwoju i jego roli w globalnych zmianach klimatycznych. Prelegentka przedstawiła konkretne działania, jakie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą podejmować, aby stać się bardziej odpowiedzialnymi ekologicznie i społeczne.

Scroll to Top