Ulga na Robotyzację: Nowe Podatkowe Wsparcie dla Przemysłu w Polsce
Wprowadzenie: Braki kadrowe a wsparcie podatkowe
W polskim przemyśle brakuje rąk do pracy, co staje się coraz większą barierą nie tylko w rozwoju, ale i w prowadzeniu biznesu. Wprowadzona w styczniu 2022 roku ulga na robotyzację ma pomóc polskim firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności na rynku wewnętrznym i międzynarodowym. Nowe podatkowe wsparcie robotyzacji przemysłowej ma być również dodatkowym argumentem za przeniesieniem przez zagranicznych inwestorów produkcji do Polski.
Gęstość robotyzacji w Polsce
Z najnowszego raportu opublikowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) wynika, iż rośnie gęstość robotyzacji (wyrażona w liczbie robotów przypadających na 10 tys. pracowników) w Polsce, choć sprzedaż robotów spadła w wyniku pandemii o 19% (do 2147 jednostek) po rekordowych latach 2018–2019. Średnie roczne tempo wzrostu liczby działających robotów przemysłowych na świecie w latach 2015–2020 wyniosło 9% – w Polsce 16%.
Dla kogo ulga na robotyzację?
Obowiązująca od początku tego roku ulga na robotyzację ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Dzięki uldze staną się one łatwiej dostępne i relatywnie tańsze.
Jak działa ulga na robotyzację?
Od 1 stycznia 2022 r. podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.
Z nowo wprowadzanej ulgi podatkowej może zatem skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. W efekcie ulgi na robotyzację podatnik odliczy od dochodu dodatkowo do 50% tych kosztów.
Co podlega odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację?
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
- koszt nabycia nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń zbliżonych do robotów przemysłowych i funkcjonalnie z nimi związanych;
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i funkcjonowania robotów przemysłowych;
- koszty usług szkoleniowych związanych z obsługą robotów przemysłowych;
- opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.
Jaki robot uprawnia do ulgi?
Robotem przemysłowym jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika,
- jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
- jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Kiedy będzie można skorzystać z ulgi na robotyzację?
Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z omawianej ulgi od początku roku obrotowego, który rozpocznie się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r.
Niewykluczone, że obecny 5-letni okres przewidziany na skorzystanie z ulgi, zostanie z czasem wydłużony.
Co z prototypami?
W styczniu br. w życie weszła inna nowa ulga – ulga na prototypy, która może być uzupełnieniem lub alternatywą do ulgi na robotyzację.
Ulga na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Z tytułu ulgi na prototyp zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
Jak się przygotować?
Planując wydatki na inwestycje w robotyzację zakładów produkcyjnych, zdecydowanie warto zweryfikować je pod kątem wykorzystania ulgi na robotyzację.