Droga o zachodzie słońca

Czy polska motoryzacja jest gotowa na unijne plany?

Krajowy Plan Odbudowy oraz REPowerEU: Rewolucja na Polskim Rynku Motoryzacyjnym

Wprowadzenie: RePowerEU i Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy oraz REPowerEU to dwa unijne plany, które mogą wywołać niemałą rewolucję na polskim rynku motoryzacyjnym. Czy polska motoryzacja jest gotowa na takie trzęsienie ziemi?

RePowerEU: Unijna odpowiedź na kryzys energetyczny

RePowerEU – bo taką nazwę przyjął plan Komisji Europejskiej – ma być unijną odpowiedzią na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. REPowerEU ma na celu szybkie zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych poprzez przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii oraz budowanie bardziej odpornego systemu energetycznego i prawdziwej unii energetycznej.

Krajowy Plan Odbudowy: Polska na drodze do zrównoważonego rozwoju

Krajowy Plan Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na pandemię COVID-19. Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, z czego 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. Znaczna część budżetu ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (42,7%) oraz na transformację cyfrową (20,85%).

Strefy czystego transportu

W aneksie do Krajowego Planu Odbudowy zawarte zostały zobowiązania dotyczące tworzenia stref transportu niskoemisyjnego w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie występuje przekroczenie poziomów substancji szkodliwych. Reforma ta ma wejść w życie do 30 czerwca 2024 roku, a strefy niskoemisyjne mają być wprowadzone do 31 marca 2025 roku.

Nowe podatki i opłaty

KPO przewiduje nowe podatki i opłaty dla pojazdów spalinowych. W czwartym kwartale 2024 roku mają pojawić się przepisy wprowadzające opłatę rejestracyjną od pojazdów emitujących spaliny, a w drugim kwartale 2026 roku – podatek od własności pojazdów emitujących spaliny. Dochody z tych opłat mają wspierać rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego.

Ekologiczne floty samochodowe

Unijny plan RePowerEU mocno stawia na szybkie zastąpienia paliw kopalnych “zielonym” wodorem. W 2023 roku Komisja Europejska ma wprowadzić pakiet legislacyjny dotyczący zazieleniania transportu towarowego oraz zwiększenia udziału pojazdów bezemisyjnych w publicznych i firmowych flotach samochodowych.

Czy Polska jest gotowa na ekologię?

Transformacja w kierunku ekologii w transporcie zorganizowanym, indywidualnym i towarowym ma wzmocnić unijny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo oraz działania w dziedzinie klimatu. Jednakże pojawiają się pytania dotyczące siły nabywczej polskich konsumentów, rozwijania infrastruktury do ładowania oraz kierunku transformacji polskich producentów części samochodowych.

Scroll to Top