Skuteczne zarządzanie zrównoważonym rozwojem w przedsiębiorstwach wymaga dogłębnego zrozumienia zasad ESG (Environmental, Social, Governance) i ich wpływu na innowacyjność, realizację zielonych celów oraz uzyskanie długoterminowych korzyści biznesowych.
Wiele firm obawia się, że wdrożenie zrównoważonego rozwoju może negatywnie wpłynąć na zyski, głównie z powodu niepełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak właściwe zarządzanie łańcuchem wartości, zielona taksonomia i mechaniczne podejście do ESG mogą zminimalizować ryzyka i otworzyć drzwi do nowych możliwości.
BASF o ESG
Wiceprzewodniczący Komisji, Łukasz Wawrzyniak oraz Agnieszka Lyczak-Szymczyk z BASF Poland, podzielili się swoimi doświadczeniami z wdrażania ESG w grupie BASF. Omówili dążenie firmy do neutralności klimatycznej, z celem osiągnięcia zerowych emisji CO2 do 2050 r. oraz redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych o 25% do 2030 r.
Organizacji ESG w przedsiębiorstwie
Podczas otwartego posiedzenia Komisji prawnej AHK Polska, uczestnicy mieli okazję wysłuchać również Sławka Brzózkę z ESG Advisors, który omówił temat „Organizacji ESG w przedsiębiorstwie”. Prelekcja skupiła się na strategiach efektywnego wdrażania zrównoważonego rozwoju oraz na mechanizmach, które pomagają firmom osiągnąć cele związane z neutralnością klimatyczną.
Dyskusja na zakończenie
Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat wyników badania przeprowadzonego przez KANTAR i BASF, w którym udział wzięło 150 firm. Badanie pokazało, że 83% przedsiębiorstw deklaruje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, jednak tylko 30% z nich ma opracowaną strategię lub aktywnie nad nią pracuje.
Aktywny udział Zwyrtek & Partners
W spotkaniu wziął również udział Michał Zwyrtek, partner w Zwyrtek & Partners, który w dyskusji podkreślił wagę wyzwań dla zrównoważonego rozwoju w kontekście sytuacji gospodarczej i politycznej Unii Europejskiej.