Dyskusje o Polskim Ładzie – Nowe ulgi dla przedsiębiorców
Skoncentrowanie się na zmianach w PIT i składce zdrowotnej
Dyskusje o Polskim Ładzie skoncentrowały się – niestety w pełni zasadnie – przede wszystkim na zmianach w PIT, składce zdrowotnej i uldze na zabytki zwanej “Pałacyk Plus”. Ich konsekwencją były roszady w samym Ministerstwie Finansów i najprawdopodobniej kolejna gruntowna nowelizacja Polskiego Ładu, która zyskała już nową nazwę “Niskie Podatki”. Tymczasem z dniem 1 stycznia 2022 roku weszły również w życie ulgi, które wydają się być w tym całym medialnym szumie całkowicie zapomniane. W mojej ocenie natomiast dla niektórych przedsiębiorców mogą być przynajmniej częściową rekompensatą dla wzrastających obciążeń podatkowych.
Pakiet dla biznesu – zapomniane ulgi
Pakiet dla biznesu – bo tak nazwano obszerne propozycje nowych regulacji, których zamierzeniem było wsparcie przedsiębiorców w wychodzeniu na prostą po pandemii COVID-19 – podzielony został na cztery grupy ulg: ulgi na innowacje, ulgi na rozwój firmy, ulgi dla inwestora oraz repatriacja kapitału.
Ulgi na innowacje
Ulgi na innowacje to proinwestycyjny system ulg podatkowych, czyli ulga B+R, na prototyp, na wsparcie innowacyjnych pracowników, na robotyzację i IP-Box.
Ulgi na rozwój firmy
Wsparcie dla ekspansji i rozwoju firm poprzez ulgi na IPO, Venture Capital, ulgę konsolidacyjną, na ekspansję, a także Estoński CIT.
Ulgi dla inwestora
Proinwestycyjne rozwiązania podatkowe wspierające prowadzenie działalności gospodarczej: Centrum Obsługi Inwestora, Interpretację 590, Grupy VAT, rozwiązania dla holdingów i PGK.
Repatriacja kapitału
Rozwiązania takie jak bezpieczny powrót kapitału, ulga na powrót, ryczałt dla nowych inwestorów, ulga na CSR i fundacje rodzinne.
Ulgi warte uwagi
Rozwiązań, jak widać powyżej, jest dużo. Część z nich to oczywiście jedynie “przypudrowanie” regulacji już obowiązujących (np. ulga B+R i Estoński CIT) lub wcześniej szeroko dyskutowanych (np. fundacje rodzinne), jednakże są też ulgi zupełnie nowe, które potencjalnie dla części przedsiębiorców mogą być interesujące.
B+R i IP Box
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz ulga IP Box są narzędziami umożliwiającymi obniżenie podatków poprzez inwestowanie w innowacje i własność intelektualną.
Ulga B+R
Ulga na działalność badawczo-rozwojową pozwala na odliczenie kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania. Koszty te obejmują m.in. wynagrodzenia pracowników oraz ekspertyzy. Dzięki tej uldze, każdy wydatek na B+R jest odliczany dwukrotnie jako koszt podatkowy.
Ulga IP Box
Ulga IP Box umożliwia preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej i zostały wytworzone w ramach działalności B+R. Od 2022 roku możliwe jest jednoczesne korzystanie z obu ulg – B+R oraz IP Box.
Ulga na prototyp
Nowa ulga, która pojawiła się z dniem 1 stycznia 2022 r., pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów próbnej produkcji nowego produktu. Przedsiębiorca zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30 proc. wydatków od podstawy opodatkowania, co pozwala taniej wytworzyć prototyp i wdrożyć wynalazek do produkcji.
Wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników
Firmy prowadzące działalność B+R i zatrudniające pracowników do jej wykonywania mogą odliczyć koszty związane z wynagrodzeniami pracowników zajmujących się działalnością B+R. Ulga ta jest dostępna od stycznia 2022 r. i umożliwia przedsiębiorcom, którzy ponieśli stratę, zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację przemysłową, obowiązująca od 2022 r., pozwala firmom na odliczenie od podatku 50% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i wdrożeniem robotów przemysłowych. Dotyczy to kosztów zakupu lub leasingu robotów, oprogramowania, osprzętu oraz szkoleń dla pracowników.
Ulga Venture Capital
Ulga Venture Capital, obowiązująca od stycznia 2022 r., pozwala podatnikom na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na inwestycje w start-upy za pośrednictwem funduszy VC, do maksymalnej wysokości 250 tys. zł rocznie.
Ulga na ekspansję
Ulga na ekspansję umożliwia podwójne odliczenie kosztów związanych z rozszerzaniem rynków zbytu, w tym zagranicznych. Dotyczy to wydatków na uczestnictwo w targach, działania promocyjno-informacyjne oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej.
Ulga na IPO
Ulga na IPO dla emitenta to możliwość odliczenia 150% wydatków związanych z wejściem na giełdę, natomiast dla inwestorów – zniesienie podatku od zysków ze sprzedaży akcji zakupionych w ramach IPO, pod warunkiem ich utrzymania przez 3 lata.
Ulga konsolidacyjna
Ulga konsolidacyjna umożliwia polskim firmom odliczenie wydatków związanych z nabyciem udziałów (akcji) w innych spółkach, zarówno polskich, jak i zagranicznych, od podstawy opodatkowania. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 250 000 zł rocznie.
Podsumowanie
Bilans Polskiego Ładu dla biznesu jest ujemny, jednak warto dokładnie przeanalizować dostępne ulgi i rozważyć ich wykorzystanie w planach inwestycyjnych i rozwojowych. W dobie rosnących kosztów i wzrastającego fiskalizmu, rezygnowanie z ulg to potencjalnie utracone korzyści.